jak zorganizować chrzciny
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Loading...

Jak zorganizować chrzciny – 5 prostych porad

Chrzest to jeden z najważniejszych dni dla chrześcijanina i spore wyzwanie dla jego rodziców, także pod kątem organizacyjnym. Jeżeli zastanawiacie się, jak zorganizować chrzciny i na co warto zwrócić uwagę przygotowując się do pierwszego sakramentu w życiu Waszego dziecka, mamy dla Was kilka prostych porad.

Rodzice chrzestni

Wybór rodziców chrzestnych to poważna sprawa. Powinniśmy go dokonać spośród najbliższych osób, do których mamy zaufanie i wiemy, że możemy liczyć na ich wsparcie w wychowaniu. Zgodnie z prawem kanonicznym możemy wybrać jednego chrzestnego/chrzestną lub dwoje chrzestnych. Muszą oni mieć przyjęte sakramenty chrztu oraz bierzmowania i powinni należeć do wspólnoty Kościoła katolickiego. Naszych kandydatów na rodziców chrzestnych warto jest zapytać o zgodę przed planowaniem całej ceremonii. Oprócz dziecka są oni jej najważniejszymi uczestnikami.

Termin

Gdy mamy już wybranych rodziców chrzestnych wybierzmy się do kancelarii parafialnej w celu zaplanowania terminu chrztu i dokonania formalności. W różnych parafiach panują różne zwyczaje w tej kwestii (czasami chrzty odbywają się tylko raz w miesiącu). Jeśli chodzi o formalności, przed chrztem będziecie musieli dostarczyć akt urodzenia dziecka, akt ślubu, specjalne oświadczenie z parafii rodziców chrzestnych oraz karteczki potwierdzające odbycie spowiedzi. Zapewne będziecie też musieli uiścić stosowaną opłatę.

Lista gości

Oprócz rodziców chrzestnych z pewnością będziecie chcieli zaprosić innych bliskich. Sporządźcie więc listę gości, których chcielibyście mieć przy sobie podczas tego ważnego dnia. Od jej długości zależy, czy przyjęcie z okazji chrzcin będzie miało bardziej lub mniej kameralny charakter. Jeżeli zamierzacie zaprosić gości z daleka, zastanówcie się nad zorganizowaniem im noclegu.

Miejsce przyjęcia

W zależności od liczby gości, funduszy oraz wkładu pracy, jaki zamierzacie włożyć w organizację chrzcin, możecie zaprosić gości na przyjęcie do domu lub zorganizować je w restauracji. Jedna i druga opcja mają swoje plusy i minusy. W przypadku restauracji macie dużo mniej pracy, ale niesie to za sobą większe koszta i nieco inną atmosferę. Nie zawsze też w takim miejscu można zorganizować komfortowe warunki dla dziecka. W przypadku przyjęcia w domu większość rzeczy jest na Waszej głowie, ale jest to opcja tańsza, a dziecko prawdopodobnie będzie się czuło pewniej (oczywiście wiele zależy tu od samych dzieci, ich wieku oraz charakteru).

Dekoracje

Gdy już wiemy, jak zorganizować chrzciny i wybraliśmy miejsce na przyjęcie, warto zastanowić się nad jego udekorowaniem. Dekoracje na chrzest nie powinny być krzykliwe, ale kilka drobnych elementów nawiązujących do tego wydarzenia nada spotkaniu odpowiednią rangę. Ich kolorystyka powinna być stonowana i może nawiązywać do płci dziecka. Ciekawe propozycje na ozdoby, które świetnie sprawdzą się na tę okazję znajdziecie TUTAJ.

dekoracje na chrzest

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
wpDiscuz

Znajdź nas na Instagramie!