zwyczaje związane z chrztem
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Loading...

Zwyczaje związane z chrztem

Chrzest to nadanie dziecku imienia oraz wprowadzenie go we wspólnotę Kościoła. Przygotowując siebie i dziecko do tego obrzędu warto zapoznać się z pewnymi tradycjami i regułami dotyczącymi tego ważnego dnia. Oto niektóre zwyczaje związane z chrztem, o których dobrze wiedzieć.

Ubiór dziecka do chrztu

Nie ma w tej sprawie dokładnych wytycznych, ale zwyczajowo przyjęło się, że dziecko do chrztu nie powinno być ubrane w strój zbyt krzykliwy. Przeważnie więc wybieramy ubranko w kolorach jasnych, białych lub kremowych, ewentualnie blado różowych dla dziewczynki lub stonowanych, błękitnych dla chłopca.

Rodzice chrzestni

O zostanie rodzice chrzestnym prosi się przede wszystkim osoby nam bliskie, które będą miały kontakt z dzieckiem. Z racji tego, że jest to rytuał religijny, chrzestni powinni mieć ukończone 16 lat i powinni być praktykującymi katolikami po sakramencie bierzmowania. Księżą często też kładą nacisk, by byli stanu wolnego lub po ślubie kościelnym.

W wielu regionach przyjęło się, że ojciec chrzestny jest odpowiedzialny za kupienie świecy, z kolei zadaniem matki chrzestnej jest dostarczenie szatki do chrztu.

W kościele

Przed ołtarzem stają przeważnie rodzice dziecka, a za nimi rodzice chrzestni. Podczas ceremonii wszyscy publicznie wyznają wiarę i zapewniają, że będą wychowywać dziecko w wierze katolickiej. Zadaniem ojca chrzestnego jest również zapalenie świecy i trzymanie jej podczas obrzędu.

Przyjęcie i prezenty

Zwyczaje związane z chrztem obejmują też przyjęcie dla bliskich, które jest okazją do spotkania i uczczenia tego ważnego dnia. Przyjęło się również, ze goście obdarowują dziecko upominkami, które w przyszłości będą dla niego pamiątką tej ceremonii.

Organizujesz przyjęcie z okazji chrztu? Dekoracje i dodatki idealne na tę okazję znajdziesz na naszej stronie, TUTAJ.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
wpDiscuz

Znajdź nas na Instagramie!