Lampion z dyni
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Loading...

Dynia na Halloween – jak zrobić lampion?

Lampion z dyni to jeden z najbardziej znanych symboli Halloween oraz świetny pomysł na dekorację podczas imprezy organizowanej na tę okazję. Świecąca, dyniowa głowa zawsze robi na innych spore wrażenie, a jej wykonanie jest całkiem proste. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić.

dynia halloweenZwyczaj ten wywodzi się z Irlandii i zanim poznano dynię (która „przywędrowała” do Europy z Ameryki) tworzono lampiony z brukwi, rzepy, a nawet ziemniaków. Oczywiście dynia nadaje się do tego o wiele lepiej, bo jest większa i łatwiej się w niej rzeźbi. Co zatem potrzebujemy, by stworzyć halloweenowy lampion?

Przede wszystkim potrzebna jest nam dorodna dynia, ostry nożyk (najlepiej piłka) oraz spora łyżka. Prosty tutorial może Wam ułatwić pracę albo podpowiedzieć kilka kreatywnych rozwiązań. W razie stwierdzenia u siebie braku zdolności plastycznych możecie zawsze użyć gotowych dekoracji z motywem dyni. Pomysły, na jakie traficie podpowiadają stworzenie ozdób strasznych i zabawnych jednocześnie, a są też liczne przykłady, jak z dyni wykonać lampion w innym stylu.

Następnie wycinamy w dyni okrągłe wieczko. Najlepiej zrobić to na górze, dzięki czemu powstanie nam dyniowa czapeczka, którą na końcu przykryjemy naszą dyniowa latarnię. Jeżeli zaś wytniemy wieczko na dole, będziemy musieli postawić nasz lampion bezpośrednio na świeczce. Dużo ułatwiło pojawienie się niezależnych źródeł światła w postaci lampek led. Do tego są różne ich kolory, co stwarza jeszcze więcej możliwości aranżacji. Nie obawiajcie się korzystać z nowości. Ciekawe będą też łańcuchy ledowe z lampkami w kształcie nietoperzy oplatające nasze dynie.

Gdy wytniemy wieczko z dyni widać sporą ilość miąższu, który musimy oczyścić przy pomocy dużej łyżki. Miąższ, który wydobędziemy ze środka możemy wykorzystać do nawożenia ogródka, a pestki możemy ususzyć. To wszystko jednak odłóżmy na później. Teraz zajmijmy się wycinaniem i rzeźbieniem w dyniowej głowie. Tą część pracy może uprościć szablon.

dynie halloween

Najprostszym sposobem jest narysowanie markerem na dyni oczu, nosa oraz ust lub jakiegokolwiek innego wzoru, wszystko zależy tylko od naszej wyobraźni. Następnie ostrożne wycięcie naszego dzieła. Można posłużyć się dodatkowymi akcesoriami, jak wykałaczki albo patyki do szaszłyków. One ułatwią Ci dołączenie do dekoracji na przykład dyniowych kłów, uszu czy innych elementów. Później zostaje tylko umieszczenie wwnątrz źródła światła i czekanie na zmrok – to wówczas dynia prezentuje się najlepiej.

Jeżeli organizujecie imprezę, oprócz dyni przydadzą Wam się również inne dekoracje na Halloween. Wszystko, czego potrzebujecie znajdziecie TUTAJ.

Jakub
Uwielbia ludzi i dobrą zabawę. Wierzy, że każde spotkanie można zmienić w wyjątkowe party. Wystarczy odrobina fantazji, trochę pomysłów oraz kilka, odpowiednio dobranych „gadżetów”.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
wpDiscuz

Znajdź nas na Instagramie!