Karnawał
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Loading...

Ostatki – dlaczego karnawał się kończy?

ostatkiWszystko co dobre, kiedyś się kończy. Tak jest również z karnawałem. Pocieszające jest oczywiście to, że za rok, znowu będziemy mogli się bawić. Poza tym, poza karnawałem również możemy urządzać imprezy. Tego nikt nam przecież nie broni. Inna sprawa, że zabawa w czasie karnawału ma zupełnie inny smak. Koniec karnawału wiąże się z cyklami w roku liturgicznym, ściśle jest to powiązane z wiarą chrześcijańską. Jednak nim skończy się karnawał, mamy jeszcze Ostatki.

Zaczynają się one Tłustym Czwartkiem, kiedy to możemy sobie folgować z faworkami, pączkami, słodyczami w ogóle. Ostatki kończą się we wtorek, dzień przed Środą Popielcową, kiedy to dla chrześcijan zaczyna się okres Wielkiego Postu.

Czy jest więc to powód do smutku? Wprost przeciwnie, mamy sześć dni na to, by dobrze się bawić! To właśnie w okresie ostatków urządza się najbardziej huczne bale na koniec karnawału by pożegnać go z przysłowiowym, wielkim hukiem. To określenie też nie jest przypadkowe. Jak coś ma się zakończyć, niech wszyscy pamiętają, że było.

Ostatki to więc czas rubasznych zabaw, powszechnego obżarstwa i swawoli. Dawniej było to przygotowanie do czasu, kiedy żyło się praktycznie o chlebie i wodzie. Po pierwsze, zapasy, które wcześniej były zgromadzone na zimę, były już na wykończeniu, po drugie, i tak w czasie postu nie jadło się mięs, więc tym chętniej opróżniało się spiżarnie. Najadano się do syta, by później aż do świąt Wielkanocnych, pościć. W okresie postu nie urządzano również żadnych uroczystości, spotkań towarzyskich.

Dziś już nikt nie trzyma tak rygorystycznego postu, ale tradycja pozostała. Często my również przez te kilka dni jemy dużo , by później wykorzystywać okres postu, na wszelkie diety odchudzające, oczyszczające. Więc robimy to co nasi przodkowie, tylko priorytety się zmieniły.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
wpDiscuz

Znajdź nas na Instagramie!