piosenki z lat 80
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Loading...

Impreza w stylu lat 80

peruka lata 80 - kolorowaSzalone, kolorowe i bardzo zróżnicowane lata 80 to doskonały temat przewodni na zorganizowanie imprezy tematycznej. Zdecydowanie warto przemyśleć każdy pomysł na stroje w stylu lat 80. Dla jednych był to okres mocno kiczowaty, dla innych piękny i wart wspomnienia. Na pewno nie była to dekada nudna, zatem impreza w stylu lat 80 z pewnością też taka nie będzie.

Wspomnienia z lat 80

Z czym kojarzą się nam lata 80? Jeśli chodzi o wydarzenia w Polsce i na świecie był to czas powstania legendy Solidarności i wprowadzenia stanu wojennego, początku końca Żelaznej Kurtyny i upadku komunizmu. To w tych latach doszło do zamachu na papieża, masakry studentów na Placu Tian’anmen czy katastrofy w Czarnobylu. To także czas, kiedy przeprowadzono pierwsze loty wahadłowców, skonstruowano pierwszy telefon komórkowy, upowszechniać zaczeły się domowe komputery, a cały świat bawił się kultową już kostką Rubika. Na imprezeie w nastrój wprowadzą dekoracje w tym stylu.

Muzyczna impreza w stylu lat 80 – punkrock i punk

strój lata 80Obok i tak bardzo szerokiego, głównego nurtu muzycznego rozwijał się również punk rock, a w Stanach Zjednoczonych serca młodych ludzi zaczął zdobywać rap. Na światowych listach przebojów królowały takie gwiazdy jak Michael Jackson, Madonna, Moder Talking, Sabrina, A-ha, Alphaville, Tina Turner. To już legendy, a one z reguły są wieczne. Raczej wszyscy o nich słyszeli, w przeciwnieństwie do dzisiejszych gwiazd jednego przeboju, o których słuch zaginie w najlepszym wypadku kilka miesięcy po udanej premierze. Gwiazdki te zalśniły jasno lecz zbyt krótko, by pozostać w pamięci na dłużej. Zabrakło też może czegoś charakterystycznego w ich twórczości (nie mamy na myśli peruki) lub po prostu dziś – w czasach natychmiastowej dostępności wszystkiego i natychmiast – to zasługa Internetu, nie mamy już poczucia, iż słuchamy czegoś naprawdę wyjątkowego. Jeśli zaś brakuje poczucia, iż dostajemy coś ekskluzywnego, nie idziemy po to.

Jeśli nadal macie kłopot z wymyśleniem stroju na imprezę w stylu lat 80, to mamy podpowiedzi w naszym innym artykule.
Z tamtych lat mamy także takie zespoły, jak U2, Guns and Roses, Motorhead, Queen czy Pink Floyd. W Polsce z kolei rządzili Oddział Zamknięty, Brygada Kryzys, Bajm, Urszula, Republika, Maanam, Lady Pank, Perfect czy Kombi. Trzeba przyznać, że były to ciekawe czasy, a obecnie całkiem spore grono twórców inspiruje się muzyką powstałą w tamtej dekadzie, co dobitnie świadczy o jej ponadczasowości. Dobry gust się przecież nie starzeje. Sex pistols, Ramones, The Velvet Underground czy Iggy Pop, Patti Smith, Bad religion brzmieli wówczas jakby inaczej…

Styl rockowy i pop oraz disco – istotna jest fryzura i akcesoria

Szczęśliwi, którzy mogli posłuchać kaset z muzyką na zagranicznych magnetofonach. Dominowali rodzimi producenci, jak Kasprzak, jednak jeśli ktoś miał Grundiga czy nawet Toshibę – podziw i zazdrość były zagwarantowane. Pewnie do dziś się wspomina te imprezy w bloku, czy na działkach. Do tego te kreszowe dresy, mamy i ciotki z fruzyrami a’la pudel lub tapir, panie z telewizji ćwiczące w kolorowych getrach z lycry, z opaskami na czole. To także czasy wyjatkowego festiwalu w Jarocinie, więc bez ramonesek, dziurawych, kolorowych spodni rurek, ćwieków i irokezów utrwalanych nie lakierem do włosów, tylko cukrem, się nie obyło. Warto zwrócić uwagę na to wydarzenie, bo miało miejsce nawet podczas trwania stanu wojennego, w 1982 roku, kiedy inne festiwale, w Opolu i Sopocie nie odbyły się.

Przygotowując playlistę na imprezę w stylu lat 80 nie powinniście zatem mieć problemu z doborem artystów, bo jest ich naprawdę sporo. Jaki jednak wybrać strój w stylu lat 80? Tutaj też pole do popisu jest spore. Możecie np. przebrać się za ikony disco tych lat i wybrać strój w stylu wczesnej Madonny lub młodego Michaela Jacksona. Założyć można popularne w tamtych czasach dresy lub przeistoczyć się w drapieżną w stylu, niczym zespół Kiss, gwiazdę rocka tamtych czasów. Panowie powinni się również zastanowić nad zapuszczeniem lub przyklejeniem wąsów, dzięki którym jeszcze bardziej oddadzą klimat lat 80. Te czasy minęły bezpowrotnie, a jednak łatwo przywołać ich klimat. Życzymy udanej zabawy w rytmie przebojów sprzed niemal 40 lat!

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
wpDiscuz

Znajdź nas na Instagramie!