1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Loading...

Potrawy na imprezę w stylu PRL

potrawy z prl - galaretaOrganizując PRL party nie ma co stawiać na wyszukane dania i przystawki. Idziemy w klasykę i prostotę zarówno jeśli chodzi o dobór menu, jak i formę podania naszych „smakołyków”. Proponujemy Wam kilka pomysłów na potrawy z PRL-u, które naszym zdaniem świetnie pasują na imprezę nawiązującą do minionej epoki. Kierowaliśmy się przede wszystkim tym, by było smacznie, tanio i prosto.

Przekąski

Przekąsek powinno być dużo, ponieważ pasują one do pewnej wysokoprocentowej, klarownej cieczy, którą zapewne spożywać będą uczestnicy imprezy w stylu PRL-u. Będą więc pełniły one funkcję zakąski, czy jak kto woli – zagrychy. Co sprawdzi się na imprezie?

potrawy z prl - wędliny

deska wędlin – zapominamy tu o szynce parmeńskiej, salami itp. Na tego typu imprezę proponujemy klasyczną kiełbasę, kaszankę, salceson, pasztetową czy boczek.

śledzik, który jak mówi stare powiedzenie „lubi pływać”, więc doskonale pasuje do okoliczności PRL-owskich.

potrawy z prl - śledzik

galareta (najlepiej w postaci tzw. zimnych nóżek) to kolejna typowa dla tego czasu zagryzka. Idąc do PRL-owskiego lokalu do alkoholu trzeba było bowiem zamówić tzw. konsumpcję. Najczęściej był to właśnie śledzik lub galareta, zwana meduzą. Każdy kelner wówczas wiedział, że jeżeli klient zamawia „lornetę z meduzą”, należy mu podać galaretę i dwie setki wódki.

jajka z majonezem to klasyka polskich przystawek, więc powinna się znaleźć również na tej imprezie.

sałatka jarzynowa – popularna w PRL-u i dziś.

ogórki kiszone – nie może ich zabraknąć na żadnym polskim stole.

Coś na ciepło

Potrawy z PRL-u nie powinny być zbyt wyszukane, bo w tych czasach trzeba było kombinować coś z tego, co było dostępne w sklepach, a dostępnych rzeczy było niewiele. W menu imprezy jako dania na ciepło mogą się więc znaleźć:

potrawy z prl - bigos

kotlety z mortadeli, czyli podróbka kotletów schabowych – dla wielu to typowy smak PRL-u.

kiełbasa parówkowa czy serdelki – dziś tracą na popularności, ale w minionej epoce często gościły na naszych stołach.

bigos, czyli danie, które dawniej można było dostać w każdym barze. Jeżeli chcemy, bardzo szybko możemy z niego zrobić inne danie – kapuśniak, jak w filmie „Czarodziej z Harlemu”.

Menu może nie jest zbyt wyszukane, ale obejmuje proste potrawy z PRL-u (i nie tylko) i z pewnością świetnie się sprawdzi podczas imprezy nawiązującej do tego okresu. Do picia (oprócz wyżej wymienionej, wysokoprocentowej cieczy) proponujemy z kolei oranżadę oraz kompot. Smacznego!

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
wpDiscuz

Znajdź nas na Instagramie!