1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Loading...

Vendetta – maska, która zrobiła karierę

Maska Guya Fawkesa stała się symbolem protestów ruchu Anonimowych oraz wszystkich tych, którzy sprzeciwiają się działaniom władz. Skąd się wywodzi? Można powiedzieć, że jej twórcą jest rysownik David Lloyd, który wraz z Alanem Moorem jest autorem komiksu „V jak Vendetta”, gdzie po raz pierwszy pojawiła się biała maska z różowymi policzkami, zakręconymi wąsami i prostą bródką, wykrzywiona w charakterystycznym uśmiechu.

Seria komiksów „V jak Vendetta” ukazała się w latach 80 i opowiadała o tajemniczym mężczyźnie w masce Guya Fawkesa, który walczy z dyktatorskim, brytyjskim rządem. Zamaskowana postać, występująca pod pseudonimem V, stała się jednak popularna na całym świecie ponad 20 lat później, gdy ukazał się film stworzony na podstawie komiksu. Sama maska Vendetta stała się z kolei symbolem wszelkich protestów.

Kim był sam Guy Fawkes? To jeden z członków grupy angielskich katolików planujących tzw. spisek prochowy, który był nieudanym zamachem na króla Jakuba I przeprowadzonym 5 listopada w 1605 roku. Plan zakładał detonację ponad 30 beczek prochu umieszczonych w podziemiach Parlamentu i co za tym idzie uśmiercenie króla oraz zgromadzonych w sali przedstawicieli władz. Spiskowcy ponieśli klęskę, ale imię Guya Fawkesa przetrwało ponad 400 lat.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
wpDiscuz

Znajdź nas na Instagramie!