1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek
Loading...

jak łączyć wino i ser?

ser i winoWino i ser pasują do siebie jak muzyka i taniec, słońce i plaża lub kobieta i mężczyzna. Bez większych problemów mogą egzystować osobno, ale po połączeniu nabierają zupełnie nowego sensu. Oba składniki doskonale się więc uzupełniają. Jednak jakie wino do sera pasuje najbardziej? Na to pytanie trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź, ponieważ każdemu może smakować coś innego. Istnieją jednak pewne wytyczne, które mogą nam pomóc podczas organizacji imprezy pod hasłem Wino i ser.

Ogólnie uznaje się, że warto łączyć wino i ser pod kątem natężenia smaku. Mocne, intensywne wina generalnie smakują więc dobrze z serami dosyć wyrazistymi i charakterystycznymi. Z kolei wina lekkie i owocowe często łączy się z serami kremowymi lub łagodnymi. Poniżej przedstawiamy listę popularnych szczepów i typów win oraz serów, które często są do nich polecane.

ser i wino


Wina Białe:

Chardonnay – łagodny Cheddar, Gruyère, Provolone, Bel Paese, Chevre lub inny, młody kozi ser.

Sauvignon Blanc – Gruyère, świeża Mozzarella, Derby, niebieski ser pleśniowy Castello, Neufchatel, Havarti.

Wino musujące i szampan – łagodny Cheddar, Brie, Colby, Chevre lub inny, młody kozi ser.


Wina czerwone:

Cabernet – Camembert, Parmezan, Gorgonzola, dojrzały Cheddar, dojrzała Gouda.

Merlot – Camembert, Parmezan, Jarlsberg, Gouda, Gorgonzola

Pinot Noir – Feta, Gruyere, Monterey Jack, Edam


Wina słodkie i półsłodkie:

Wino deserowe – Mascarpone, Stilton, Brie, Roquefort, niebieski ser pleśniowy.

ser i wino

Oczywiście są to tylko pewne wytyczne, ponieważ nie ma ścisłych reguł w tym względzie i każdy zapewne znajdzie inną, doskonałą dla siebie kombinację. Wszystko zależy bowiem od naszego gustu i nawet znawcy tematu spierają się, które połączenie wina i sera jest tym idealnym. Nie da się jednak ukryć, że dochodzenie do tej indywidualnej prawdy i szukanie odpowiedzi na pytanie „jakie wino do sera smakuje mi najlepiej?” jest procesem niezwykle przyjemnym. Życzymy zatem smacznego.

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
wpDiscuz

Znajdź nas na Instagramie!